Vårt pris
249 krStödstrumpor i snygg design
Funq Wear designar snygga och funktionella stödstrumpor för blodcirkulation, minskad svullnad och piggare ben! Funq Wear Kompressionsstrumpor är tillverkade i ekologisk bomull och designade med hög komfort och hållbarhet i fokus. Dessa stödstrumpor har en graderad kompression med högst tryck över anklar och minskat tryck högre upp längs strumpan. Stödstrumpor kan vara extra bekvämt vid tillfällen och perioder där blodcirkulationen är lägre, exempelvis vid mycket stillasittande, graviditet eller flygresor. Funq Wear är svenskdesignat och kan användas året runt varje dag.
- Stödstrumpor för blodcirkulation
- Kompressionsstrumpor 15-18 mmHg
- Snygg design med fokus på komfort och hållbarhet
Funq Wear Kompressionsstrumpor är lätta att trä på och ger ett behagligt tryck utan att klämma åt. Kom ihåg att låta strumpan vara slät mot huden utan veck. Strumpan har en skön elasticitet och är förstärkta över häl och tå för bättre hållbarhet.
Innehåller 1 par strumpor.
Funq Wear
Funq Wear designar stödstrumpor och kompressionsstrumpor av hög kvalité och hållbarhet, i modern stil som passar i vardagen.
Stödstrumpor för alla
Berättelsen bakom Funq Wear är en riktig solskenshistoria, som tar fart redan år 2004 på Textilhögskolan i Borås. Maud Häggblad, som idag är grundare och VD för företaget, utformade idén kring moderiktiga stödstrumpor som ett examensarbete på högskolan. Syftet var att öka användandet framförallt i den yngre generationen. Idén etsade dock sig fast och år 2006 startade hon ett företag hemma i garaget, med fokus på att skapa stilfulla kompressionsstrumpor med hög komfort och hållbarhet. Några år senare började Funq Wear exportera utomlands, framförallt till USA, och var med som gåva i "Oscar´s Nominee Gift Bag" på Oscarsgalan 2010.
All tillverkning av stödstrumpor sker i Europa med höga krav på arbetsvillkor och förbud mot barnarbete. Funq Wear brinner även för att hjälpa utsatta människor, och hjälper personer som har svårt att få arbete att komma in i arbetslivet.
